SILNÁ SKÚSENOSŤ ZO VZDELÁVANIA A PRVÍ ORAVSKÍ ČLENOVIA VNÍMAVEJ KOMUNITY NA SLOVENSKU

V dňoch 24. a 25. 11. 2017, prebiehala u nás v SINAJ City Hub v Trstenej záverečná časť programov „Cez storytelling k inklúzii“ a „Cez inkluzívny prístup k rozvoju“. Janette Mazíniová Motlová spolu so svojím tímom odovzdali pracovníkom s mládežou, pedagógom, komunitným pracovníkom a pracovníkom pedagogických centier cenné skúsenosti o tom, ako vychovávať, vzdelávať a viesť k vnímavosti ľudí, s ktorými pracujú.

Účastníci sa naučili ako pracovať s príbehmi, a tiež ako vytvárať prostredie, v ktorom by sa ľudia cítili prijatí. Vytvorili ďalšie mosty medzi znevýhodnenými a spoločnosťou. Každý, kto absolvoval záverečné skúšky a obhájil svoju záverečnú prácu, získal certifikát a zaradil sa medzi prvých oravských „ČLENOV VNÍMAVEJ KOMUNITY NA SLOVENSKU.“

 Aké sú reakcie účastníkov?

 „Veľmi dobrý nástroj, ktorý sa dá využiť v mnohých oblastiach, aj v učení. Za veľký prínos považujem v týchto metódach zapájanie všetkých zmyslov.“

„Nepremárnila som víkend umývaním a drhnutím domácnosti, ale posunula som sa inam v rámci osobného rozvoja a dozvedela sa super veci. Nebanujem...“

„Veľmi pekne ďakujem a teším sa na ďalšie, nové  stretnutie. Veľmi mi to pomohlo vo vzťahu k deťom a ich prežívaniu problémov. Vážim si Vašu prácu a snahu zlepšovať vzťahy vo svete. Je  veľmi dôležité to, čo robíte.“

Aj takáto je silný a intenzívny zážitok s ľuďmi, ktorí dávajú iným myšlienky, vedomosti a cenné skúsenosti, za ktorými je pocit, sila, emócia... Nie je to teória, na ktorú o týždeň zabudneme, ale niečo osobné a prežité. Skúsenosti, ktoré vidieť, počuť, cítiť z každého slova... Vďaka atmosfére osobného a zažitého, ľudia, ktorí získajú skúsenosť takéhoto „školenia“, majú možnosť objaviť v sebe to, čo v nich bolo, ale možno to nevedeli pomenovať. Stanú sa členmi „Vnímavej komunity na Slovensku“ a objavia v sebe silu a dobro, ktoré môžu a chcú posúvať ďalej... Medzi ľudí, ktorých príbeh nie je ľahký. Medzi ľudí, ktorí sú akýmkoľvek spôsobom ohrození sociálnym vylúčením a je našou povinnosťou nebyť voči tomu ľahostajní.

Aj vďaka takýmto programom sa postupne podarí meniť postoje ľudí. Vytvárať mosty medzi ľuďmi, ktorí sú akýmkoľvek spôsobom znevýhodnení a spoločnosťou. Pretože, ako hovorí predseda združenia Branislav Kožuch: „Najvyšší level života je tu pre každého a nikto z neho nie je a nesmie byť vylúčený.“

Vnímavá komunita aj na Orave 1 Vnímavá komunita aj na Orave 2 Vnímavá komunita aj na Orave 3

Čo ďalej...

Živá knižnica

     Každý z nás si už neraz položil otázku o svojej budúcnosti. “Čo ďalej? Ako to bude po škole?“ Práve na túto otázku sme spoločne s 220 žiakmi stredných škôl hľadali odpoveď dňa 23. 11. 2017 v Mestskom kultúrnom stredisku v Trstenej, kde sa uskutočnila akcia s názvom Živá knižnica, ktorá bola zameraná na profesie.

     A práve pojem profesia nám priblížil Martin Menšík marketingový riaditeľ Profesie sk., ktorý poukázal na najčastejšie chyby, ktoré robíme pri písaní životopisov a naučil nás, ako máme vnímať a pristupovať k pracovným ponukám. Po ňom sa študentom prihovorila mladá žena, ktorá od 13 rokov pracovala ako modelka v známych modelingových agentúrach. Úspešne ukončila právnickú fakultu a v súčasnosti je známa ako najmladšia starostka na Slovensku  Hovoríme o 27 ročnej  Mgr. Erike Cintulovej.

   Po úvodnej časti vstúpili študenti do vzájomného dialógu so živými knihami, kde sa pýtali, počúvali a rozmýšľali nad jednotlivými osobnými príbehmi. Bol to príjem informácii z prvej ruky, ktoré by sa bežne nedozvedeli. Študenti tak mali  jedinečnú príležitosť získať  nový pohľad na profesie, o ktorých už mali vytvorený svoj vlastný názor, pričom mali možnosť ho prehodnotiť alebo konfrontovať s realitou.

    Sme radi, že sa nám zámer podaril, a že si študenti odniesli so stretnutia odpovede, prípadne, že si začali uvedomovať otázku vlastnej budúcnosti.  O tom nás presvedčili aj zanechané odkazy pre nás:

  • „Bolo to super! Určite ste dali inšpiráciu mnohým mladým ľuďom a mohlo by sa organizovať viac takýchto akcií.“
  • „Super akcia pre nás. Veľmi ma prekvapilo, keď nám povedali, že málo  mladých ľudí si ide za svojim snom. Oni sami nám dokázali, že to ide, a že sa to dá. Ďakujem som motivovaná.“
  • „Strašne sa mi to páčilo. Bolo to super. Spravte to ešte raz.“
  • Bolo to zaujímavé a veľmi motivačné. Ďakujem za priblíženie týchto profesií a nový obraz o prečítaných povolaniach.

V súčasnosti pojem Živá knižnica nie je neznámym pojmom. Stala sa obľúbenou formou multikultúrnej výchovy ako prostriedok na priblíženie rôznych prierezových tém v rámci spoločensko-vedných vyučovacích predmetov, ale aj ako záujmová činnosť v mimoškolských aktivitách.
V Živej knižnici si mladí ľudia namiesto upravených publikácii môžu prepožičať osobu „Živú knihu“ so zaujímavým osobným príbehom, s ktorou by sa v reálnom živote pravdepodobne nemali príležitosť porozprávať sa a spýtať sa jej na všetko, čo ich bude zaujímať. Preto 23. novembra v Mestskom kultúrnom stredisku v Trstnej využijeme formát Živej knižnice na to, aby sme mladým, ktorí sa rozhodujú, čo budú ďalej robiť, keď ukončia strednú školu, pomohli získať lepšie a reálnejšie predstavy o povolaniach a cez projektového manažéra Martina Menšíka z PROFESIE.sk a EDUJOBS.sk im poskytneme aktuálne informácie o trhu práce. A následne budú mať príležitosť bližšie sa oboznámiť s profesiami ako sú  pedagóg,  mechanik, policajt, vojak, lesník, umelec, bankár, spisovateľ, programátor, architekt, európskymi dobrovoľníkmi, projektovým manažérom, najmladšou starostkou na Slovensku.
Cieľom akcie je poskytnúť študentom odpovede na otázku „Čo ďalej“ a pomôcť im k ďalšiemu profesnému rastu. Podujatie sa koná za podpory Nadácie Slovenskej sporiteľne.

Živá knižnica 1 Živá knižnica 2 Živá knižnica 3

Živá knižnica 4 Živá knižnica 5 Živá knižnica 6

Živá knižnica 7 Živá knižnica 8 Živá knižnica 9

Živá knižnica 10 Živá knižnica 11

Gospel Workshop 2017

„Úžasný víkend, nové spevácke skúsenosti, veľa nových priateľov a úžasných ľudí z rôznych častí Európy. Vynikajúci lektor, spevák a dirigent, ktorý miluje to, čo robí. Jeden z najkrajších víkendov, aký som vo svojom živote zažila...“ toto je reakcia jednej z účastníkov Gospel workshopu 2017.


Tento zážitok si nenechalo ujsť ani cca 300 ľudí, ktorí prišli zažiť výnimočnú atmosféru tohto večera. V poradí už 5. jubilejný ročník Galakoncertu tvoril 35-členný spevácky zbor, talentovaní hudobníci a úžasný lektor Colin Williams. Galakoncert bol vyvrcholením víkendového Gospel workshopu, na ktorom sa účastníci naučili osem gospelových piesní. Piesne niesli v sebe iskru života.. Prítomní ľudia spievali, tlieskali, pozdvihovali hlas k nebu a chválili Boha... „GOD IS GREAT“ “Boh je veľký“ Ďakujeme JEMU za ďalší krásny už 5. ročník Gospel workshopu. ĎAKUJEME Colin Williams, skvelému organizačnému tímu a každému jednému, kto sa akoukoľvek pomocou zapojil alebo prispel k tomu, aby sme zažili niečo VIAC ako len príjemné prostredie a dobrú náladu.
Fotografie a viac informácií si môžete pozrieť webovej stránke Gospel Workshopu!

Gospel workshop 2017 obr1

Gospel workshop 2017 obr2

Gospel workshop 2017 obr3

Mikolasik

V.I.A.C. - Inštitút pre podporu a rozvoj mládeže

Sídlo: Ústie nad Priehradou 41, 028 01 Trstená
Kancelária: Železničiarov 253/1, 028 01 Trstená
                   +421 948 849 922
                   Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
                   www.ozviac.sk
IČO: 42 217 202
DIČ: 2023 297 287
Číslo účtu: IBAN SK61 7500 0000 0040 1397 5251
BIC (SWIFT)CEKOSKBX