31.8.2019

Kde?

Trstená

Beh, ktorý je výzvou | Adrenalin Race 2019

Adrenalin Race je cezpoľný beh s prekážkami. V sobotu, 31.8.2019 si súťažiaci vyskúšali prekážky rôzneho typu. Pri väčšine museli použiť silu, inokedy viac stratégiu a pri niektorých aj špeciálne odhodlanie pre blato či vodu.

Trasa začínala v Oravskom centre mládeže v Ústí nad Priehradou v Trstenej. Účastníci miestami zdolali náročnejší terén, inokedy ich trať viedla dolu kopcom. Trasa dlhá 6 km končila na sídlisku Západ v Trstenej. Celý beh bol o spolupráci, vzájomnej podpore pri prekážkach, ale aj o súťaživosti a správnom tempe.

Víťazné časy boli 28 minút v kategórii jednotlivcov a 31 minút v kategórii tímov.

Blato zvýraznilo atmosféru prekážkového behu

Viete si predstaviť ideálnejšie počasie na takýto pretek, ako keď prší celý týždeň a na deň D, je nádherná modrá obloha? V lesoch tak bolo v sobotu dostatok prirodzeného blata. Súťažiacich 9 tímov a 12 jednotlivcov malo ideálne prostredie na to, aby prekonávali seba samých počas behu pri všetkých 16-tich prekážkach.

Blato na cestách pridalo na záťaži trasy, no o to väčšia výzva to bola pre každého súťažiaceho.

48 ľudí stálo pred prekážkami, ktoré ich priviedli niekedy až na hranice svojich síl. Nadšenie však účastníkov neopúšťalo.

“Adrenalin Race som si po roku opäť užil. Vďaka za preteky na úrovni,” hovorí Tomáš, ktorý bežal ako jednotlivec.

Ako vyzerá príprava trate zvnútra?

Vymyslieť prekážky nie je také náročné. Hoci treba mnoho dní uvažovania nad tým, ako vyskladať ich  rôznorodosť, aby boli zdolateľné a zároveň zaujímavé.

Následná konštrukcia je však zložitejšia. Montáž prekážok, aby boli schodné pre desiatky účastníkov, to bola výzva na celý mesiac.

Mladé hlavy, kreatívne riešenia

Zdanlivých problémov bolo hneď niekoľko. Ako vytvoriť konkrétne plošiny či rôzne stojany a hlavne, ako to neskôr všetko dostať na trať?

Nijaký traktor alebo džíp, ale štvorkolka. Niežeby to s jednou veľkou vlečkou nebolo jednoduchšie. Avšak v rámci možnosti a nápadov, chlapci skončili pri spojení príjemného s užitočným. Niekoľkokrát hore-dole, a prekážky boli vyvezené.

Nad konštrukciou zložitých prekážok bolo potrebné zamyslieť sa viac. Trocha rozumu spojená s kreativitou a humorom a vznikla z toho plošina zo starých dverí. Nebolo to umelé vpasovávanie písmen “eko”,  aby sme boli trendy. Chalani mali vyriešenú svoju dilemu a v kotolni bolo viac miesta.

Toto je iba pár momentov zvnútra, ktoré spájajú tých, ktorí na podujatí pracovali. Nie je to vtedy, keď sa rieši logistika, alebo organizačné povinnosti. Bez nich by to samozrejme nefungovalo. Ale práve tieto chvíle robili Adrenalin Race opäť takým jedinečným.

“Dali ste do toho srdce a tým to bolo špeci…”  potvrdili naše pocity aj účastníci, ktorí odbehli pretek s tímom.

Adrenalin Race 2019 je už štvrtý ročník. Spolupracovali na ňom Mesto Trstená, Rímskokatolícka cirkev, farnosť Trstená, občianske združenia V.I.A.C. - Inštitút pre podporu a rozvoj mládeže a desiatky ochotných mladých dobrovoľníkov z Trstenej a okolia. Pretek sa uskutočnil aj vďaka podpore Ministerstva školstva SR v rámci grantového programu Programy pre mládež, ktorý administruje Iuventa - Slovenský inštitút, Nadácii SPP, Žilinskému samosprávnemu kraju a firme Elkond.

Ostatné fotky nájdete na našom Facebooku.