Národné kolo Mladý Európan

Národné kolo Mladý Európan

Kedy?

14.06.2018 08:00

Kde?

Nový Smokovec

V Novom Smokovci sa 14. júna 2018 uskutočnilo finále 13. ročníka vedomostnej súťaže Mladý Európan. Je určená pre študentov 2. a 3. ročníkov stredných škôl z celého Slovenska. Záštitu nad touto súťažou tento rok prevzali predseda vlády SR Peter Pellegrini a podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič. Partnerom súťaže bol Úrad vlády Slovenskej republiky. Súťaž každoročne organizuje Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku spoločne s regionálnymi informačnými centrami Europe direct.


Vo finále Mladého Európana sa stretlo 13 súťažných družstiev, víťazov regionálnych kôl, zo stredných škôl z celého Slovenska. Družstvá si zmerali svoje sily vo vedomostiach z oblasti európskej histórie, geografie, zaujímavostí o EÚ či významných osobností EÚ a jej členských krajín.

 


Počas celej súťaže panovala medzi súťažiacimi príjemná atmosféra. Po dvoch kolách vedomostných otázok si každé družstvo vyskúšalo aj svoje prezentačné zručnosti v rámci prezentácie o krajne, ktorá aktuálne predsedá Rade Európskej únie, teda o Bulharsku, alebo o Rakúsku, krajine, ktorá bude predsedníckou krajinou v druhej polovici roka 2018. Po ukončení tretieho kola, zasadnutí komisie, zrátaní a vyhodnotení výsledkov bolo umiestnenie víťazov nasledovné:

  1. miesto:Gymnázium Prievidza
  2. miesto:Obchodná akadémia Lučenec
  3. miesto:Gymnázium Javorová, Spišská Nová VesCeny odovzdával víťazom vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko. Víťazi sa môžu tešiť na študijno-informačnú návštevu inštitúcií Európskej únie v Bruseli, ďalší si odniesli taktiež hodnotné ceny ako napr. tablety, notebooky.

 

Za naše centrum Europe direct Trstená sa súťaže zúčastnili 3 študenti zo Spojenej školy v Nižnej, ako jediný zástupcovia odborných škôl, medzi 11 gymnáziami a 1 obchodnej akadémie. Študenti obsadili síce neslávne posledné miesto, ale ich skúsenosť a zážitky sú na nezaplatenie.


Matej Gonda: ,,Som veľmi rád, že som sa mohol zúčastniť finále súťaže Mladý Európan vo Vysokých  Tatrách. Prvý deň po príchode na hotel sme sa zabývali. Ubytovanie, jedlo, program − všetko bolo super. Na druhý deň sme súťažili. Aj keď sme sa neumiestnili, získali sme cenné a dôležité skúsenosti.“


Patrik Gasper: ,,V prvom rade by som chcel poďakovať svojmu tímu za spoluprácu v súťaži. Konkurencia bola výborne pripravená, naši súperi nám ukázali, kde sa máme zlepšovať. Aj keď sa na budúci rok v tejto zostave už nemôžeme na súťaži zúčastniť, pevne verím, že naša škola postaví nový tím, ktorý nadviaže na náš senzačný postup do národného kola Mladého Európana.“


Patrik Sameliak: ,,Pred odchodom na národné kolo súťaže Mladý Európan sme mali zmiešané pocity, ako to všetko dopadne. No našu účasť sme brali nielen ako výzvu, ale aj ako  odmenu. Boli sme ubytovaní v krásnom prostredí  − v hoteli Atrium v Novom Smokovci vo Vysokých Tatrách. Počas dvoch dní sme mali veľmi nabitý program. Večer pred finálovým kolom sme sa ešte učili texty na našu prezentáciu o Bulharsku. Prišiel druhý deň, v ktorom sme už museli zabojovať. Takmer všetky súťažné tímy boli z gymnázií. My sme tam boli jediná stredná odborná škola technického charakteru. Snažili sme sa zabojovať o čo najlepší výsledok, no šťastie nám neprialo a aj súperi mali svoju kvalitu. Takže sme sa nepresadili. Hlavné je však, že sme sa mohli na tejto súťaži zúčastniť.  Na dva krásne dni vo Vysokých Tatrách  budem dlho spomínať.“


Miloš Kázik, učiteľ a vedúci tímu: ,,Naša škola – Spojená škola v Nižnej – patrí medzi pravidelných účastníkov súťaže Mladý Európan. Je to aj preto, že si uvedomujeme jej význam. Súťaž ME stredoškolskej mládeži  predstavuje  edukačnou, zábavnou i  pútavou formou význam zjednotenej Európy, takže mladí ľudia si môžu prirodzenou a hravou formou osvojiť hodnoty, na ktorých stojí  EÚ. Keďže sa tím našej školy prebojoval do finále prvýkrát, už samotná účasť bola pre nás úspechom. Navyše sme boli jediná stredná odborná škola, ktorá mala svoje družstvo na národnom kole, a preto  nás nemrzí, že sme v silnej konkurencii 13 družstiev z celého Slovenska skončili na trinástom mieste.  Kvalita súperov nám však ukázala aj naše medzery.  Prvá – a pre nás historická – finálová účasť nás motivuje k tomu, aby sme sa dokázali medzi najlepších prebojovať aj v budúcom ročníku."

 

Tešíme sa, že chalanov takáto skúsenosť veľmi teší a že napriek veľkej konkurencii bojovali. Sme zvedaví, ktorá oravská škola bude mať zastúpenie na národnom kole budúci rok!
Michaela Šidová

Ďalšie najbližšie akcie

Žiadne najbližšie akcie