Cez skúsenosť k spoznaniu

Cez skúsenosť k spoznaniu

Kedy?

28. 3. 2018

Kde?

Stredná priemyselná škola Tvrdošín

„Aj zo špinavých rúk môže vzísť niečo pekné...“

Aj toto je jedna zo silných myšlienok, ktoré zazneli od vybranej triedy študentov Strednej priemyselnej školy Ignáca Gessaya v Tvrdošíne počas vzdelávania „Cez skúsenosť k poznaniu“.

V rámci tohto programu študenti spolu s lektorkami Barborou Babicovou a Fany z neziskovej organizácie EDUMA  diskutovali na tému vnímavosti, predsudkov a stereotypov. Strávili spolu štyri dopoludnia, kde mali možnosť byť otvorení a vyjadriť svoj názor na témy,o ktorých sa bežne mladí ľudia nerozprávajú. Zamerali sme sa na človeka a jeho odlišnosti. Aký je náš pohľad? Čím je ovplyvnený? Ako vnímame ľudí, ktorých stretávame?

 

„Počas počúvania o predsudkoch som si vravel: Ja medzi tých ľudí nepatrím. Nemám predsudky,“ hovorí jeden zo študentov a pokračuje, „ Keď tu zrazu niečo hovoril spolužiak a ja som si v mysli vytváral rôzne myšlienky o tom, čo hovorí. Zistil som, že väčšina z nich boli predsudky voči človeku, ktorý práve hovorí.  A tak predsa som medzi nimi☹... Predsudky majú veľmi hlboké korene, ktoré sa vytvárajú už v detstve. Preto ak naozaj chcem s nimi bojovať, je to cesta na dlhú trať. Ale zmeniť myslenie a snažiť sa odstraňovať vlastné predsudky, úplne zmení vnímanie okolia.“

Prostredníctvom príbehov živých kníh študenti rozvíjali kritické myslenie, vďaka čomu aj oni môžu prispieť k zabraňovaniu predsudkov. Skúsenosť ktorú majú, im môže dať prvý impulz k tomu, aby formovali postoje ľudí, ktorých majú okolo seba a nebáli sa povedať NIE extrémizmu, šikane a nenávistnému správaniu.

 

Vidíme veľký zmysel v tom, že sme mohli študentom ukázať iný uhol pohľadu na odlišnosti, a tak im dali priestor na zamyslenie a diskusiu o témach, o ktorých sa „bežne nehovorí.“

Viac si môžete prečítať na BLOGU.

Ďalšie najbližšie akcie